84489. FOTOGENLYKTA. Troligtvis tidigt 1900-tal, Feuerhand, N9223

Tysktillverkad stormlykta i galvaniserad/förzinkad pressformad plåt märkt D.R.G.M för Deutsches Reichsgebrauchsmuster som innebär att dess funktion eller design var officiellt registrerad i det tyska riket någon gång mellan 1891 och 1949.

Galvaniseringen/förzinkningen är till stor del bortvittrad, rost finns, mestadels ytrost, glaset är solkigt men troligtvis original

Varunr 84489
Skick Åldersslitage
Placering B2

17 Februari 2019 19:07

Klubbslag8,00 SEK9,00 SEK10,00 SEK11,00 SEK12,00 SEK 400 SEK21,00 SEK22,00 SEK

Utrop 600 SEK

400 SEK2019-02-14 09:36
350 SEK2019-02-17 18:58
175 SEK2019-02-12 16:28
100 SEK Startpris

DHLBegär offert

Webauktion

Köpprovision 22.5% Ink.moms
Slagavgift 80 SEK Ink.moms

Buden är bindande och inropsavgiften debiteras på alla objekt.
Objektet säljes i befintligt skick och är endast enklare beskrivet, ej testat av auktionsfirman om inget annat sägs i objektsbeskrivningen.

Ångerrätt:
14 dagars ångerrätt medges från 1 dag efter att ni bjudit på varan, eftersom köparen ingått ett avtal i enlighet med distansavtal och auktionsfirman endast tillhandahåller säljtjänsten åt vår inlämnare. Det betyder att ni inte har någon ångerrätt om ni hämtar varan efter mer än 14 dagar efter budtillfället. Då blir det istället lagen om tredje parts handel som gäller. Vilket betyder att ni får gå via inlämnaren för klagomål. Auktionsfirman har rätt till ersättning, för merkostnaden av en omförsäljning, av köparen till ett maxbelopp av 1000kr+moms.

Objektsbeskrivningen är framtagen efter bästa möjliga förmåga men är ej bindande i detalj.

Använd OCR-nummer vid betalning!

Eurofinans AB handhar våra fakturor, avhämtning samt betalning inom 5 (fem) dagar.

Vi skickar Dina inropade objekt till lägsta kostnad med DHL.

Frakt/shipping:
frakt@vasterviks-auktionsbyra.com

Ordinarie öppettider:
Måndag 13:00-17:00
Tisdag 13:00-17:00
Onsdag 13:00-17:00
Torsdag STÄNGT
Fredag 8:00-13:30
Lördag 11:00-13:30
Söndagar STÄNGT